Makrofotografia

MAKROFOTOGRAFIA

Nie wystarczy powiedzieć, że to zdjęcia wykonywane w dużym przybliżeniu. Zresztą pewnie większość z nas wie, że próby wykonania zdjęcia z dużym „zoomem” bez użycia specjalistycznego sprzętu są zazwyczaj bardzo nieładne i koszmarnie nieostre. A przecież to o tę niesamowitą ostrość właśnie chodzi, uwypuklenie każdego detalu, którego nie jesteśmy w stanie uchwycić gołym okiem i zatrzymanie całej tej magii w ramach jednego kadru fotograficznego.

Zdjęcia w skali makro to zdjęcia w skali od 1:1 do 10:1 dla małych przedmiotów. Wykonanie takich zdjęć wymaga o wiele więcej czasu i włożonej pracy, niż w wypadku jakichkolwiek innych. Mimo, że obecnie każdy aparat kompaktowy ma już funkcję „makro”, wykonanie porządnego zdjęcia tą techniką wymaga praktyki, sprzętu i umiejętności.

Problemem jest właśnie brak ostrości, który jest nieodłącznym elementem zdjęć wykonywanych przy odległości mniejszej niż 30 cm od przedmiotu fotografowanego. Dlatego tez funkcje „makro” w popularnych aparatach czy kładzenie się na ziemi, by uchwycić mrówkę za pomocą aparatu w telefonie prawdopodobnie nie zda egzaminu – nie mamy tutaj możliwości manipulowania ostrością, co jest niezbędne do wykonywania zdjęć makro.

Ze względu na charakter makrofotografii, gdzie centralnym punktem zdjęcia, na którym skupiona jest ostrość, jest niewielki przedmiot, a reszta stanowi jedynie tło, zdjęcia te powinny być wykonywane przy rozproszonym, miękkim świetle. Dobrymi porami dnia na zdjęcia makro są poranki czy momenty tuż przed zachodem słońca. Sprzyjającymi makrofotografii okolicznościami przyrody są rosa i szron, które wkomponowane w zdjęcie w odpowiedni sposób mogą dać niezwykłe efekty. Z kolei naszymi przeciwnikami są promienie słoneczne, które mogą miejscami zbyt mocno oświetlać fotografowany przez nas przedmiot, psując efekt. Równie niekorzystne działanie może mieć dla naszego makro zdjęcia wiatr.